Wiadomości branżowe

Rusza rekrutacja kandydatów na studia w roku akademickim 2007/2008

5.800 miejsc na studiach stacjonarnych i 1.600 na niestacjonarnych czeka na tych, którzy chcą studiować na Politechnice Gdańskiej. 18 czerwca, w poniedziałek, oficjalnie rusza rekrutacja. Wyjątkiem jest kierunek architektura i urbanistyka. Uwaga! Nabór na tym kierunku kończy się już 20 czerwca! Rekrutacja na Politechnice Gdańskiej przebiega drogą internetową. Kandydaci rekrutowani są na podstawie konkursu punktów. Bez względu na liczbę wybranych przez kandydata kierunków, uiszcza on jedynie jedną opłatę. Lista osób wstępnie przyjętych na wszystkie politechniczne kierunki studiów stacjonarnych ogłoszona zostanie 9 lipca. – Politechnika Gdańska otwiera podwoje dla wszystkich maturzystów, którzy chcą studiować na naszej uczelni, bez względu na ich poziom wykształcenia w zakresie matematyki czy fizyki  – zaprasza prof. Janusz Rachoń, rektor Politechniki Gdańskiej. – Tym, którzy mają braki, proponujemy szereg programów wyrównawczych. Doświadczenie jednoznacznie dowodzi, że młody człowiek, jeśli tylko chce i wykorzystuje wszystkie szanse, jest w stanie już podczas pierwszego semestru nauki nadrobić wszystkie braki. Matematyka i fizyka nie są straszne. Politechnika Gdańska oferuje
5.800 miejsc na studiach stacjonarnych i 1.600 na niestacjonarnych czeka na tych, którzy chcą studiować na Politechnice Gdańskiej. 18 czerwca, w poniedziałek, oficjalnie rusza rekrutacja. Wyjątkiem jest kierunek architektura i urbanistyka. Uwaga! Nabór na tym kierunku kończy się już 20 czerwca! Rekrutacja na Politechnice Gdańskiej przebiega drogą internetową. Kandydaci rekrutowani są na podstawie konkursu punktów. Bez względu na liczbę wybranych przez kandydata kierunków, uiszcza on jedynie jedną opłatę. Lista osób wstępnie przyjętych na wszystkie politechniczne kierunki studiów stacjonarnych ogłoszona zostanie 9 lipca.

– Politechnika Gdańska otwiera podwoje dla wszystkich maturzystów, którzy chcą studiować na naszej uczelni, bez względu na ich poziom wykształcenia w zakresie matematyki czy fizyki  – zaprasza prof. Janusz Rachoń, rektor Politechniki Gdańskiej. – Tym, którzy mają braki, proponujemy szereg programów wyrównawczych. Doświadczenie jednoznacznie dowodzi, że młody człowiek, jeśli tylko chce i wykorzystuje wszystkie szanse, jest w stanie już podczas pierwszego semestru nauki nadrobić wszystkie braki. Matematyka i fizyka nie są straszne. Politechnika Gdańska oferuje interesujące studia i pewne, atrakcyjne miejsce pracy w przyszłości.

Politechnika Gdańska zaprasza na dwadzieścia cztery kierunki studiów, od oceanotechniki na najstarszym wydziale okrętowym w Polsce, ochrony środowiska, wykładanej w języku angielskim, po cztery zupełnie nowe, jak europeistyka, mechatronika, zarządzanie i inżynieria produkcji oraz inżynieria mechaniczno-medyczna, której nie można studiować na żadnej innej polskiej uczelni. Można na Politechnice Gdańskiej zdobyć tytuł inżyniera, magistra oraz doktora.

Zasady rekrutacji na rok akademicki 2007/08 nie przewidują przeprowadzania egzaminów wstępnych. Kandydaci rekrutowani są na podstawie konkursu punktów.

18 czerwca rozpoczynają prace komisje rekrutacyjne. Wyjątek stanowi komisja rekrutacyjna Wydziału Architektury, która działa już od 1 czerwca. Wcześniejszy termin zamknięcia rekrutacji na kierunku architektura i urbanistyka wynika z faktu, iż tylko kandydaci na ten kierunek stają do praktycznego sprawdzianu predyspozycji do zawodu architekta.

A to już wiesz?  Szlachetna choinka

Wszystkie szczegółowe informacje na temat rekrutacji znaleźć można na internetowej stronie przygotowanej dla kandydatów. W sieci kandydat zapozna się m.in.: z zasadami konkursu punktów, limitami przyjęć na poszczególne kierunki, terminarzem rekrutacji i terminami dyżurów komisji rekrutacyjnych, znajdzie informacje o akademikach, a także może pobrać informator dla kandydatów na studia.

– Do centralnej komisji rekrutacyjnej zapraszamy wszystkich kandydatów, a szczególnie tych, którzy mają kłopot z dostępem do Internetu – mówi Magdalena Witkowska z centralnej komisji rekrutacyjnej. – Pomożemy założyć konto, odpowiemy na wszelkie pytania, poradzimy przy wyborze kierunku studiów i wreszcie przyjmiemy dokumenty, potwierdzając kopię dowodu osobistego.

Bez względu na liczbę wybranych przez kandydata kierunków, uiszcza on jedynie jedną opłatę – w wysokości 150 zł, jeżeli wśród wybranych kierunków znalazła się architektura i urbanistyka oraz 85 zł w przypadku wszystkich pozostałych – i składa jeden komplet dokumentów. Kandydaci na studia stacjonarne zobowiązani są dostarczyć dokumenty do 6 lipca, a na niestacjonarne do 13 lipca. Przyjmować je będą wydziałowe komisje rekrutacyjne oraz centralna komisja rekrutacyjna. 

Liczba studentów uczelni technicznych w Polsce wciąż jest niska. Dane statystyczne z grudnia 2006 roku wskazują, że 80 proc. wszystkich studentów, to studenci kierunków humanistycznych, ekonomicznych i prawniczych. Inżynierowie, od lat, stanowią jedynie ok. 5 proc. wszystkich absolwentów uczelni wyższych.

– To bardzo niepokojący trend – nie ma wątpliwości prof. Janusz Rachoń. – Już dzisiaj na polskim rynku pracy brakuje inżynierów mechaników, elektryków, informatyków, jak również inżynierów budownictwa. Taki stan rzeczy stanowi poważne zagrożenie dla dynamicznego rozwoju naszego kraju, co gorsze, grozi zapaścią cywilizacyjną.

Choć oficjalnie rekrutacja na Politechnice Gdańskiej rusza 18 czerwca, to już 5.087 osób założyło konta w systemie, a 3.228 wskazało, jaki kierunek studiów chciałoby podjąć.

A to już wiesz?  Cholera dotarła do Port-au-Prince. UNICEF intensyfikuje działania
 

Serwis internetowy dla kandydatów na studia: http://rekrutacja.pg.gda.pl/

 

Centralna komisja rekrutacyjna: sala 155, Gmach Główny, ul. G. Narutowicza 11/12 w Gdańsku Wrzeszczu, czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00, tel. 0-58/348 67 00, e-mail: [email protected]

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy