Data publikacji: 2016-08-04
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Produkcja nadaje ton rozwojowi Nowoczesnej Gospodarki – rekordowe wyniki!
Kategoria: LIFESTYLE, Kariera
Raport ADP Polska: Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q2 2016 Wzorowany na National Employment Report® ADP Research Institute® oraz Moody’s Analytics
Nowoczesna Gospodarka zakończyła pierwszą połowę 2016 r. 4,23% wzrostem zatrudnienia (vs. H1 2015 r.). Bardzo udany dla awangardy biznesu był głównie II kw., kiedy to pracę w najbardziej innowacyjnych spółkach w Polsce znalazło o 4,52% pracowników więcej niż w analogicznym okresie 2015 r. – wynika z najnowszego raportu „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q2 2016” opracowanego przez ADP Polska, wiodącego dostawcę rozwiązań do zarządzania kapitałem ludzkim.
W pierwszym półroczu 2016 r. prym w Nowoczesnej Gospodarce wiodły duże przedsiębiorstwa (powyżej 500 pracowników), rejestrując 4,29% wzrost zatrudnienia – wobec 4,06% wzrostu odnotowanego przez mniejsze firmy. Sytuacja wyglądała zupełnie inaczej, jeśli weźmiemy pod uwagę wyniki za II kw. Wówczas na czoło peletonu wysunęły się mniejsze podmioty (do 500 pracowników) z które z wynikiem 4,61% wyprzedziły duże przedsiębiorstwa (+4,48%).
Rekordowe zmiany, które wpłynęły na dynamiczny rozwój Nowoczesnej Gospodarki, odnotowano
w sektorze produkcyjnym. W II kw. br. przedsiębiorstwa specjalizujące się w produkcji zarejestrowały absolutnie niespotykany dotychczas aż 9,21% wzrost zatrudnienia – w przypadku firm zatrudniających powyżej 500 pracowników był on jeszcze wyższy i zbliżył się do magicznej bariery 10% (9,78%). W skali całego półrocza, wyniki były tylko nieznacznie słabsze – w tym okresie firmy produkcyjne Nowoczesnej Gospodarki odnotowały wzrost na poziomie 7,94%. Dla porównania, podmioty specjalizujące się w usługach zarejestrowały 2,40% wzrost zatrudnienia w II kw. i 2,45% wzrost w całym pierwszym półroczu 2016 r.
Pierwsze sześć miesięcy 2016 r. było również okresem rekordowych zmian na całym rynku. Zgodnie
z danymi GUS, ogół polskich przedsiębiorstw zarejestrował 2,9% wzrost zatrudnienia w II kw., przy czym średnia dla całego półrocza osiągnęła poziom +2,7% ‒ warto zaznaczyć, że są to wyniki niespotykane
w całej historii raportów ADP Polska. Rekordowo niska w całej historii raportów była także średnia stopa bezrobocia. W skali całego półrocza wyniosła ona 9,66% ‒ jednak na koniec II kw. spadła do poziomu zaledwie 8,8%.[1] Zgromadzone wyniki stanowią potwierdzenie dobrej koniunktury i harmonijnego rozwoju polskiej gospodarki.
Jak wynika z porównania danych ADP i GUS, firmy Nowoczesnej Gospodarki nadal utrzymują znacznie wyższą dynamikę zatrudnienia niż ogół polskich przedsiębiorstw i napędzają gospodarkę. Co jednak niezwykle istotne, rynek podąża śladem awangardy biznesu i konsekwentnie rozwija zatrudnienie.
– Wyniki odnotowane przez Nowoczesną Gospodarkę w pierwszym półroczu 2016 r. utwierdzają nas
w przekonaniu, że polski rynek zmierza w dobrym kierunku. Mimo nieznacznego wyhamowania dynamiki wzrostu w poprzednich kwartałach, najbardziej innowacyjne polskie firmy nie zaprzestały rozwoju i konsekwentnie wdrażały rozwiązania, które miały na celu usprawnienie ich biznesu. Na efekty nie musieliśmy długo czekać, czego najlepszym potwierdzeniem jest ponad 4,5% wynik osiągnięty w II kw. br. Co niezwykle istotne, na drogę dynamicznego rozwoju coraz śmielej wkracza również ogół polskich przedsiębiorstw, który łamie kolejne bariery. Jeszcze niedawno, poprzez wyniki oscylujące wokół 1% lub poniżej tego poziomu, wydawało się, że zdecydowany przyrost miejsc pracy jest nierealny. Tymczasem zaobserwowaliśmy coś z goła odmiennego. Polscy pracodawcy postawili na rozwój swoich firm, zwiększanie skali obsługiwanego biznesu, a co za tym idzie na tworzenie nowych miejsc pracy – powiedziała Magdalena Dacka, HR Business Partner w ADP Polska.
– Jednak ostatni okres w polskiej gospodarce to również zmiana w świadomości pracowników i ich oczekiwaniach względem miejsc pracy. Dostrzegając sprzyjającą koniunkturę polscy pracownicy coraz częściej decydują się na podejmowanie nowych wyzwań i zmianę pracy – przy czym to oni znacznie częściej niż jeszcze kilka miesięcy temu stawiają warunki. Taki rozwój sytuacji zmusza pracodawców do konkurowania o wykwalifikowanych pracowników, co w skali rynku przynosi same korzyści. Firmy
w Polsce, aby stale się rozwijać i skutecznie rywalizować o talenty, muszą nie tylko podnosić wynagrodzenie, ale również w coraz większym stopniu oferować pracownikom pozamaterialne zachęty i formy motywacji oraz roztaczać przed nimi konkretne ścieżki rozwoju kariery zawodowej. Odnotowana na koniec II kw. br. rekordowo niska stopa bezrobocia dodatkowo sprawi, że powyższe elementy staną się jeszcze bardziej istotne w strategiach poszczególnych przedsiębiorstw. Pracownicy dostrzegając sprzyjającą koniunkturę będą mogli pozwolić sobie na wybór oferty, która w pełni ich satysfakcjonuje – podsumowuje Dacka.
[1] Źródło: Wybrane wskaźniki makroekonomiczne, Część I, Główny Urząd Statystyczny, 2 sierpnia 2016 r., http://stat.gov.pl/wskazniki-makroekonomiczne/
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #LIFESTYLE #Kariera