Kariera LIFESTYLE

Debata: Farmaceuta 2025 – perspektywa oczami studentów

Debata: Farmaceuta 2025 – perspektywa oczami studentów
Jak wygląda obecnie sytuacja farmaceutów w Polsce? Dyskutowali o tym uczestnicy debaty „Farmaceuta 2025 – perspektywa oczami studentów”, prowadzonej i moderowanej przez Iwonę

Data publikacji: 2017-04-03
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Debata: Farmaceuta 2025 – perspektywa oczami studentów
Kategoria: LIFESTYLE, Kariera

Jak wygląda obecnie sytuacja farmaceutów w Polsce? Dyskutowali o tym uczestnicy debaty „Farmaceuta 2025 – perspektywa oczami studentów”, prowadzonej i moderowanej przez Iwonę Schymallę.

Debata: Farmaceuta 2025 – perspektywa oczami studentów LIFESTYLE, Kariera - Jak wygląda obecnie sytuacja farmaceutów w Polsce? Dyskutowali o tym uczestnicy debaty „Farmaceuta 2025 – perspektywa oczami studentów”, prowadzonej i moderowanej przez Iwonę Schymallę.

Jak wygląda obecnie sytuacja farmaceutów w Polsce? Wiodącymi tematami są spory między aptekami lokalnymi a sieciowymi, sprowadzanie magistrów farmacji do roli sprzedawców, trudne relacjach farmaceutów z lekarzami… Jak jest naprawdę i co można zrobić, by poprawić sytuację pacjentów? Dyskutowali o tym uczestnicy debaty „Farmaceuta 2025 – perspektywa oczami studentów”, prowadzonej i moderowanej przez Iwonę Schymallę.    

 

Apteka dla aptekarza – zmiany na lepsze?

Jednym z tematów, który ostatnio wywołuje niemałe emocje, są zmiany dotyczące ustawy farmaceutycznej, szczególnie projekt „Apteka dla aptekarza”. Teraz, zgodnie z ustawą Prawo Farmaceutyczne z 6 września 2001 r., właścicielem apteki może być ktokolwiek, pod warunkiem, że zatrudnia w niej farmaceutów. Natomiast inicjatorzy zmian chcieliby, aby właścicielem mógł być tylko i wyłącznie farmaceuta. Jak zapatrują się na to studenci? Według Damiana Rerycha, studenta Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, projekt „Apteka dla aptekarza” to krok w dobrą stronę. Dlaczego? Ponieważ jest to krok w stronę pacjenta. Taka zmiana ograniczy powstawanie aptek sieciowych, które niekiedy bardziej niż o pacjenta, dbają o zyski – podkreśla Damian. Apteka, według ustawy Prawo Farmaceutyczne, pełni funkcję placówki ochrony zdrowia. Oznacza to, że jest ona co prawda formą działalności gospodarczej, ale jej nadrzędnym celem jest ochrona zdrowia i dbałość o dobro pacjenta. Dodatkowo, w Kodeksie Etycznym Aptekarza, do którego przestrzegania zobowiązany jest farmaceuta, podkreślone jest, że aptekarz sprawuje swe obowiązki wobec pacjenta ze zrozumieniem odpowiedzialności za zdrowie i życie człowieka. Daje to gwarancję, że zaufanie pacjenta, przychodzącego do apteki, nie będzie nadużywane. Tymczasem, w aptekach sieciowych, bardzo często nie farmaceuta, lecz technik farmacji zajmuje się ekspedycją leku i obsługą pacjenta przy pierwszym stole. Porada medyczna i opieka farmaceutyczna, powinna być w aptece przeprowadzona przez farmaceutę i w tym kontekście proponowane rozwiązania nabierają nowego znaczenia.

A to już wiesz?  Jak pogodzić stałą pracę z dodatkowymi zleceniami?

Zdaniem studentów, sama nazwa projektu – „Apteka dla aptekarza” – może być myląca i sugeruje, że skorzystają na nim farmaceuci. Natomiast według uczestników debaty korzyść w tym przypadku będzie obopólna. Przeciwnicy zmian podkreślają, że dzięki aptekom sieciowym, pacjenci mają dostęp do leków w niższych cenach. Jednak przyszli farmaceuci mają co do tego pewne wątpliwości: Mówi się, że apteki sieciowe są tanie. Szczególnie chodzi tu o suplementy diety, które pacjent apteki sieciowej nabywa w tej samej, a nawet wyższej cenie niż znalazłby w lokalnej aptece, a ich jakość wcale nie jest wyższa – mówi Łucja Zielińska, studentka z Poznania. Przyszli farmaceuci mają nadzieję, że ich głos w tej kwestii nie przejdzie bez echa.

 

Farmaceuta gorszy od lekarza?

Kolejnym tematem poruszanym podczas spotkania był wizerunek farmaceuty w społeczeństwie oraz towarzyszące mu stereotypy. Jednym z nich jest przekonanie, że studia na kierunku farmaceutycznym wybierają osoby, które nie dostały się na wydział lekarski. Okazuje się jednak, że duża grupa studentów wybrała tę ścieżkę rozwoju z powołania. Według raportu Badania na grupie zawodowej farmaceutów, wykonanego przez Biostat na zlecenie Gedeon Richter, dla ponad 70% spośród badanych farmaceutów, to zainteresowania i pragnienie rozwoju w tej dziedzinie były motywacją do wyboru kierunku kariery. Studia na kierunku farmacja są niezwykle wymagające. Studenci w ciągu 5 lat nauki muszą posiąść ogrom wiedzy, która jest na bieżąco weryfikowana. Na etapie pracy zawodowej, decyzje farmaceutów mają przełożenie na zdrowie i życie pacjentów. Czy osoby korzystające z usług farmaceuty są tego świadome? Według Adama Kazberuka, magistra farmacji z Białegostoku, jeszcze kilkanaście lat temu apteka była miejscem, do którego przychodziło się, by porozmawiać, prosić o poradę. Pacjent szanował farmaceutę i jego wiedzę. Dzisiaj w Polsce często zmierza się do tego, by apteka traktowana była niczym sklep. Wielokrotnie zdarza się, że pacjent przychodzi albo z receptą, albo z konkretnym zapotrzebowaniem, które sam ustalił . Niestety, skutkuje to tym, że niektóre osoby dziwią się, że aby pracować w aptece, potrzebne są studia wyższe, sprowadzając farmaceutę do roli sprzedawcy. Uczestnicy debaty mają wrażenie, że podobnie myśli także część lekarzy.

A to już wiesz?  Pokolenie Z w Europie stawia na kolej

Przyszli farmaceuci poruszyli kwestię braku równego traktowania i szacunku dla wiedzy przedstawicieli innych zawodów medycznych (magistra farmacji, magistra analityki medycznej, magistra rehabilitacji, magistra pielęgniarstwa, magistra ratownictwa medycznego i innych zawodów medycznych). Często lekarz jest stawiany na piedestale, co utrudnia współpracę. Jakie rozwiązanie tej sytuacji proponują przyszli farmaceuci? Zmiana w postrzeganiu siebie nawzajem, musiałaby mieć miejsce już na etapie studiów. Przedstawiciele zawodów medycznych muszą się nauczyć, że współpraca i korzystanie z wiedzy innych specjalistów jest tym, co zapewni kompleksową i skuteczną opiekę pacjentom – mówi Damian Rerych. Trafny przykład podaje Łucja Zielińska: Jeżeli byłabym w sytuacji, że mam udzielić komuś pierwszej pomocy i miałabym okazję się skonsultować, to będę dzwonić do ratownika medycznego, który właśnie w tym się specjalizuje. Uczestnicy debaty są przekonani, że to samo powinno mieć miejsce, jeśli chodzi o leki, ich dawkowanie, działanie i interakcje. To farmaceuta jest osobą, z którą w takiej sytuacji należy rozmawiać, gdyż jest w stanie udzielić najbardziej rzetelnej informacji. Studenci wskazali także potrzebę obecności farmaceutów na stałe nie tylko w aptekach, ale także na oddziałach szpitalnych, w ośrodkach badawczych, w firmach farmaceutycznych.

 

Nadzieja polskiej farmacji

Kim są osoby zaproszone do udziału w debacie? To dziesięcioro studentów – po jednej osobie z każdego wydziału farmaceutycznego w Polsce, które w dotychczasowej karierze akademickiej wykazały się wiedzą, aktywnością i zaangażowaniem w rozwój branży farmaceutycznej. Spotkanie odbyło się w Warszawie. Debata była prowadzona przez doświadczoną moderatorkę, dziennikarkę i prezenterkę telewizyjną – Iwonę Schymallę. Głównym celem spotkania było przekazanie głosu młodemu pokoleniu, które już za jakiś czas stanowić będzie fundament polskiej farmacji. W kameralnym towarzystwie studenci mieli okazję, by podzielić się swoimi spostrzeżeniami, nadziejami i obawami związanymi z pracą w zawodzie.

 

To dopiero początek

W kwestii poprawy sytuacji farmacji w Polsce jest jeszcze wiele do zrobienia. Podczas debaty Farmaceuta 2025 – perspektywa oczami studentów, uczestnicy poruszyli wiele ważnych kwestii, wymagających przepracowania – mówi Iwona Schymalla. Oczywiście zanim dojdzie do realnych działań, potrzeba czasu. Jednak patrząc na niezwykłą pasję i zaangażowanie uczestników debaty, można mieć nadzieję, że jej przyszłość jest w dobrych rękach – dodaje.

A to już wiesz?  Mobilny Punkt Rekrutacji Uniwersytetu Śląskiego zaparkuje pod Galerią Katowicką!

 

Pierwszym krokiem do zmiany jest dyskusja. Organizatorzy debaty mają nadzieję, że będzie to jej początkowe ogniwo. Tworzenie płaszczyzny do dialogu, zarówno wśród farmaceutów, jak i innych, powiązanych z nimi grup – lekarzy, polityków, przedstawicieli uczelni wyższych, pozwoli na wypracowanie skutecznych rozwiązań, które mają szansę przełożyć się na rewolucję w dziedzinie farmacji, na której skorzystają wszyscy zainteresowani, łącznie z pacjentami. Zaprezentowane wnioski, to jedynie zapowiedź tego, co zostało poruszone podczas debaty. Kolejne, bardziej szczegółowe opracowania, pojawią się już wkrótce.

 

Debata „Farmaceuta 2025 – perspektywa oczami studentów” była jednym z elementów tegorocznej edycji projektu „RECEPTA na sukces w farmacji” i pierwszym krokiem, by bezpośrednio zaangażować studentów w kreowanie zmian w środowisku farmaceutów. Organizatorem zarówno całego projektu, jak i inicjatorem debaty jest Gedeon Richter.

Więcej informacji o projekcie znajdą Państwo na profilu projektu na Facebooku: „RECEPTA na sukces w farmacji”. 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Debata: Farmaceuta 2025 – perspektywa oczami studentów LIFESTYLE, Kariera - Jak wygląda obecnie sytuacja farmaceutów w Polsce? Dyskutowali o tym uczestnicy debaty „Farmaceuta 2025 – perspektywa oczami studentów”, prowadzonej i moderowanej przez Iwonę Schymallę.
Hashtagi: #LIFESTYLE #Kariera

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy