Kariera LIFESTYLE

Techniczne zawody z przyszłością: murarz-tynkarz

Techniczne zawody z przyszłością: murarz-tynkarz
O specyfice pracy, możliwościach kształcenia oraz zakresie obowiązków murarza-tynkarza opowiada Czesław Krzyśków, Specjalista ds. Szkoleń z Akademii Technicznej PPG

Data publikacji: 2017-03-07
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Techniczne zawody z przyszłością: murarz-tynkarz
Kategoria: LIFESTYLE, Kariera

O specyfice pracy, możliwościach kształcenia oraz zakresie obowiązków murarza-tynkarza opowiada Czesław Krzyśków, Specjalista ds. Szkoleń z Akademii Technicznej PPG Deco.

Techniczne zawody z przyszłością: murarz-tynkarz LIFESTYLE, Kariera - O specyfice pracy, możliwościach kształcenia oraz zakresie obowiązków murarza-tynkarza opowiada Czesław Krzyśków, Specjalista ds. Szkoleń z Akademii Technicznej PPG Deco.

Profesja murarza i murarza-tynkarza obejmuje szeroki zakres zadań: od wznoszenia ścian, przygotowywania zapraw, wykonywania schodów, aż po prace rozbiórkowe. Zatrudnienie w tym zawodzie można znaleźć w każdej firmie budowlanej lub budowlano-remontowej. O specyfice pracy, możliwościach kształcenia oraz zakresie obowiązków opowiada Czesław Krzyśków, Specjalista ds. Szkoleń z Akademii Technicznej PPG Deco.

Dzień pracy murarza-tynkarza trwa średnio 8–10 godzin. Zatrudnienia w systemie zmianowym należą w tym zawodzie do rzadkości. Zadania realizowane są zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektów. Profesja ta wiąże się nierzadko z koniecznością częstych zmian miejsca pobytu, będących wynikiem podejmowania przez firmę nowych zleceń.

Murarze-tynkarze najczęściej skupiają się w zespołach. Każdy członek ekipy ma określone zadania, którymi zajmuje się, na co dzień. W zawodzie tym istotna jest zręczność, wytrzymałość na wysiłek fizyczny oraz zmysł równowagi.

1. Zakres obowiązków

Do podstawowych zadań murarza-tynkarza należy wznoszenie ścian z cegieł, kamieni, elementów betonowych, gipsowych, ceramicznych i innych materiałów budowlanych, nakładanie warstw tynkarskich oraz suchej zabudowy ścian i stropów budynku. W zawodzie tym spotkamy się także z przeprowadzaniem prac rozbiórkowych, wykonywaniem schodów, filarów i stropów.

2. Wymagane kwalifikacje

Do pełnienia zawodu murarza-tynkarza niezbędne jest wykształcenie o profilu budowlanym. Kandydat powinien umieć poprawnie przygotować zaprawy murarskie, tynkarskie oraz mieszanki betonowe. Musi również dobrze radzić sobie z wykonywaniem murowanych konstrukcji budowlanych, tynków wewnętrznych i zewnętrznych oraz ich naprawami, z odróżnianiem rodzajów zapraw murarskich i tynkarskich, definiowaniem ich właściwości i zastosowań, doborem narzędzi do wykonywanej pracy, jak również ocenianiem jakości wykonania. Ważne, by potrafił posługiwać się dokumentacją projektową oraz specyfikacjami technicznymi dotyczącymi zarówno wykonania, jak i odbioru robót.

A to już wiesz?  TEDxFulbrightWarsaw inauguruje obchody 60-lecia Programu Fulbrighta w Polsce

Istotnym czynnikiem w procesie rekrutacji jest pozytywne przejście specjalistycznych badań lekarskich. Najważniejsze aspekty w tym zawodzie to wzrok, słuch i poczucie równowagi. Kandydat na murarza-tynkarza powinien cechować się też znakomitym refleksem, spostrzegawczością, cierpliwością oraz zdolnościami manualnymi.

3. Przeciwwskazania

Z racji specyfiki zawodu nie powinny go wykonywać osoby cierpiące na choroby centralnego układu nerwowego, układów krążenia i oddechowego, zaburzenia równowagi, padaczkę, zawroty głowy i lęk wysokości, brak postrzegania głębi, wady słuchu oraz choroby skórne, w tym alergie i uczulenia.

4. Perspektywy na rynku pracy

W zawodach murarza lub murarza-tynkarza zatrudnienie można znaleźć w każdej firmie budowlanej lub remontowej. Zlecenia nierzadko uzależnione są od warunków atmosferycznych. Większość prac przeprowadzanych na zewnątrz budynków wykonuje się w sezonie wiosenno-letnim, natomiast w chłodniejszych miesiącach realizuje się przeważnie zadania remontowe. Rozliczanie odbywa się w systemie akordowym, godzinowym lub dniówkowo-zadaniowym.

5. Proponowane kierunki kształcenia

Zdecydowaną przewagę na rynku pracy mają te osoby, które mogą poszczycić się ponadprzeciętną wiedzą, sprawnością fizyczną i wytrzymałością. Istotne jest również, aby nieustannie udoskonalać swoją technikę. W kształtowaniu umiejętności pomocne okażą się zarówno szkolenia, jak i konkursy weryfikujące kompetencje praktyczne. Dobrym przykładem jest Międzynarodowy Turniej Budowlany, dedykowany dla uczniów szkół średnich kształcących się w zawodach murarz-tynkarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie oraz technik budownictwa. Konkursy są też okazją do uczestnictwa w warsztatach i wykładach poświęconych zagadnieniom branżowym.

Wykonawcy, którzy mogą poświadczyć swoje umiejętności dyplomami, cieszą się wyjątkowym zaufaniem zleceniodawców. Jednym ze sposobów na pozyskanie takiego dokumentu jest udział w szkoleniu Akademii Technicznej PPG Deco, zwieńczonym wręczeniem Platynowego Certyfikatu. Kurs trwa dwa dni i obejmuje tematykę parametrów farb fasadowych i tynków, naprawy uszkodzonych elewacji, systemów ociepleń oraz zasad prawidłowego ich wykonania. Choć wykształcenie kierunkowe jest istotnie niezbędne, to właśnie codzienny kontakt z różnorodnymi zadaniami i uczenie się nowych technologii może znacząco wpłynąć na podniesienie naszej atrakcyjności w oczach pracodawcy.

A to już wiesz?  Aflofarm partnerem projektu szkoleniowego dla studentów

 

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Techniczne zawody z przyszłością: murarz-tynkarz LIFESTYLE, Kariera - O specyfice pracy, możliwościach kształcenia oraz zakresie obowiązków murarza-tynkarza opowiada Czesław Krzyśków, Specjalista ds. Szkoleń z Akademii Technicznej PPG Deco.
Hashtagi: #LIFESTYLE #Kariera

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy