Wiadomości branżowe

Czas zatroszczyć się o nabrzeża, czyli międzynarodowa konferencja Littoral 2006

Ósmy raz w historii, ale pierwszy raz nad Bałtykiem i pierwszy raz w Polsce. Do Gdańska zjeżdża z całego świata dwustu specjalistów od strefy przybrzeżnej, jej ochrony, eksploatacji i zarządzania. Międzynarodowa konferencja Littoral 2006 odbędzie się w dniach 18-20 września na Politechnice Gdańskiej.Do Gdańska przyjedzie dwustu gości z czterdziestu krajów, 80 proc. z nich to specjaliści zza granicy. Zawodowo trudnią się ochroną nabrzeży, planowaniem rozwoju strefy przybrzeżnej, prowadzą projekty inżynierskie, wdrażają plany zagospodarowania nabrzeży. Na konferencję przybędzie m.in. Birgit Snoeren z Dyrekcji Generalnej Środowiska UE, która przedstawi założenia polityki morskiej Unii Europejskiej, wciąż znajdujące się w fazie konsultacji. Andrus Meiner z Europejskiej Agencji Środowiska przedstawi świeży raport o stanie wybrzeży, również Morza Bałtyckiego. – Polskie nabrzeża potrzebują pomocy – nie ma wątpliwości dr inż. Marcin Forkiewicz, adiunkt na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej, współorganizator konferencji. – Czeka nas zagospodarowywanie terenów postoczniowych, tak zwanego

Ósmy raz w historii, ale pierwszy raz nad Bałtykiem i pierwszy raz w Polsce. Do Gdańska zjeżdża z całego świata dwustu specjalistów od strefy przybrzeżnej, jej ochrony, eksploatacji i zarządzania. Międzynarodowa konferencja Littoral 2006 odbędzie się w dniach 18-20 września na Politechnice Gdańskiej.

Do Gdańska przyjedzie dwustu gości z czterdziestu krajów, 80 proc. z nich to specjaliści zza granicy. Zawodowo trudnią się ochroną nabrzeży, planowaniem rozwoju strefy przybrzeżnej, prowadzą projekty inżynierskie, wdrażają plany zagospodarowania nabrzeży. Na konferencję przybędzie m.in. Birgit Snoeren z Dyrekcji Generalnej Środowiska UE, która przedstawi założenia polityki morskiej Unii Europejskiej, wciąż znajdujące się w fazie konsultacji. Andrus Meiner z Europejskiej Agencji Środowiska przedstawi świeży raport o stanie wybrzeży, również Morza Bałtyckiego.

? Polskie nabrzeża potrzebują pomocy ? nie ma wątpliwości dr inż. Marcin Forkiewicz, adiunkt na Wydziale Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej, współorganizator konferencji. ? Czeka nas zagospodarowywanie terenów postoczniowych, tak zwanego Młodego Miasta. Helowi na powrót grozi, że zostanie wyspą. Musimy zarządzać i zagospodarowywać strefę przybrzeżną tak, aby dobrze żyło się tam ludziom, ale i korzyści czerpała gospodarka. Dlatego bardzo ważna jest współpraca środowiska naukowego z lokalnymi władzami i organizacjami, które daje szansę na realizację przedsięwzięć finansowanych z funduszy Unii Europejskiej. Szansą na wymianę doświadczeń i nawiązanie współpracy jest właśnie konferencja Littoral 2006.

W poniedziałek pierwsza sesja, z udziałem władz regionu, która rozpoczyna się o godz. 9.30. O godz. 20 uczestnicy konferencji spotkają się w Dworze Artusa z władzami miasta, aby debatować nad stanem gdańskich nabrzeży. Na wtorek zaplanowano warsztaty, które w godz. 9-17 odbędą się na Wydziale Zarządzania i Ekonomii. W środę sesja bałtycka z udziałem m.in. Związku Miast Bałtyckich, Związku Miast i Gmin Morskich, Urzędu Morskiego w Gdyni. Po południu uczestnicy konferencji popłyną na Hel.

Konferencje z cyklu Littoral odbywają się co dwa lata. Następna w roku 2008 planowana jest nad Morzem Czarnym w Odessie na Ukrainie.

A to już wiesz?  Thank Poland - wręczenie podpisów

Kontakt z organizatorem: dr inż. Marcin Forkiewicz, adiunkt na Wydziale Zarządzania i Ekonomii, tel. 0503/07 26 90

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy