Wiadomości branżowe

Najlepszy polski chór śpiewa na politechnice

Pięć pucharów oraz złote i srebrne dyplomy przywiózł z VII Międzynarodowego Festiwalu Chórów Gaude Cantem w Bielsku Białej, Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej. Grand Prix i Nagroda im. Kazimierza Fobera dla najlepszego chóru polskiego wprawiają nas w niekłamaną dumę.Patronat artystyczny nad festiwalem sprawują: wybitny polski kompozytor, Wojciech Kilar, oraz Piotr Beczała, znakomity tenor, śpiewak Metropolitan Opera w Nowym Jorku.Konkurs przebiega według określonych zasad. Uczestniczyć w nim mogą wyłącznie amatorskie zespoły chóralne, które mają za zadnie zaprezentować co najmniej trzy, stylistycznie zróżnicowane utwory a cappella. Poza przeglądem konkursowym wszystkie zespoły biorą udział w koncertach, które odbywają się w Bielsku-Białej oraz w innych miastach powiatu bielskiego. W tym roku festiwal odbywał się w dniach 21-23 października 2011. Przesłuchania konkursowe miały miejsce w sali koncertowej Szkoły Muzycznej w Bielsku-Białej.Występ konkursowy Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej przypadł na 22 października. Tego samego dnia zespół dał koncert w kościele pw. Matki Boskiej Szkaplerznej w Godziszce.–

Pięć pucharów oraz złote i srebrne dyplomy przywiózł z VII Międzynarodowego Festiwalu Chórów Gaude Cantem w Bielsku Białej, Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej. Grand Prix i Nagroda im. Kazimierza Fobera dla najlepszego chóru polskiego wprawiają nas w niekłamaną dumę.

Patronat artystyczny nad festiwalem sprawują: wybitny polski kompozytor, Wojciech Kilar, oraz Piotr Beczała, znakomity tenor, śpiewak Metropolitan Opera w Nowym Jorku.
Konkurs przebiega według określonych zasad. Uczestniczyć w nim mogą wyłącznie amatorskie zespoły chóralne, które mają za zadnie zaprezentować co najmniej trzy, stylistycznie zróżnicowane utwory a cappella. Poza przeglądem konkursowym wszystkie zespoły biorą udział w koncertach, które odbywają się w Bielsku-Białej oraz w innych miastach powiatu bielskiego. W tym roku festiwal odbywał się w dniach 21-23 października 2011. Przesłuchania konkursowe miały miejsce w sali koncertowej Szkoły Muzycznej w Bielsku-Białej.

Występ konkursowy Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej przypadł na 22 października. Tego samego dnia zespół dał koncert w kościele pw. Matki Boskiej Szkaplerznej w Godziszce.
? Tak wspaniałe wyróżnienie stanowi zaskoczenie dla naszej politechnicznej, społeczności chóralnej ? mówi Jarosław Suchocki, prezes AChPG. ? Dzięki temu wiem, że trud, który ponieśliśmy w ostatnich tygodniach miał sens. Mamy energię do dalszej pracy i realizacji największych planów.
Bielsko-Biała już po raz siódmy była gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Chórów "Gaude Cantem". Impreza ma jednak bogatszą historię, bo wywodzi się ze zorganizowanego po raz pierwszy w 1996 roku Święta Pieśni "Gaude Cantem". Niezmienna pozostawała przede wszystkim nazwa "Gaude Cantem", wyrażająca radość ze wspólnego śpiewania. Świadectwem pamięci o tamtych latach, a równocześnie wyrazem szacunku dla Kazimierza Fobera, nieżyjącego już współtwórcy przeglądu, jest nadanie imprezie jego imienia.


Z roku na rok poszerza się skala koncertu ? obecnie główną częścią imprez jest konkurs międzynarodowy. Poszerza się również grono zagranicznych uczestników ? do tej pory występowały już chóry z Niemiec, Słowacji, Węgier, Włoch, Rosji, Macedonii i Słowenii. W tym roku śpiewały chóry z Łotwy i Czech.
http://www.chor.pg.gda.pl/new/index.php

A to już wiesz?  Matematycy z całej Polski debatować będą w Pucku

Dyplomy i nagrody
Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej otrzymał Grand Prix Festiwalu
oraz
Nagrodę im. Kazimierza Fobera dla najlepszego chóru polskiego
Złoty Dyplom w kategorii chórów akademickich
Złoty Dyplom w kategorii chórów kameralnych
Nagrodę specjalną dla najlepszego dyrygenta Festiwalu
Nagrodę specjalną za najciekawszą interpretację utworu o charakterze sakralnym
Najciekawszą interpretację utworu kompozytora współczesnego


Rok 45-lecia istnienia Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej przepełniony jest dla zespołu dobrymi emocjami. Gratulujemy sukcesów i życzymy dalszej owocnej pracy.

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy